آموزشگاه شبکه و امنیت ایفل

اولین آموزشگاه تضمین کننده اشتغال دانشجویان در ایران

ایفل نت

ZStandard-یک ابزار حرفه ای و سریع برای فشرده سازی در لینوکس

فشرده سازی یکی ازامور مهم در تولید فایل های دارای حجم کم میباشد همچنین با فشرده سازی بسیاری از کدهای اجرایی بیرونی قابلیت عملکرد روی فایل مورد نظر را نداشته و فایل از تغییر توسط آنتی ویروس هاو.. مصون میماند. کارشناسان ایفل دراین مقاله به معرفی یکی از بهترین ابزارهای فشرده سازی در لینوکس میپردازند.

ZStandard-یک ابزار حرفه ای و سریع برای فشرده سازی در لینوکس

این موضوع برای همه شناخته شده است و ما هر روز فعالیتهایی چون فشرده سازی و باز کردن از حالت فشرده شده را برای فایل ها و فولدرها انجام میدهیم. همچنین ممکن است که شما از ابزارهایی همچون tar و zip و 7zip و... برای این مورد استفاده نمایید.
امروز هم ما درباره یکی از این ابزارها میخواهیم بحث و گفتگو داشته باشیم که نام آن ZStandard است. این ابزار یک ابزار سریع برای Compression و برعکس آن می باشد.
Zstd یک ابزار فشرده سازی بدون از دست دادن داده میباشد که توسط شخصی به نام Yann Collet در فیسبوک ساخته شد.
از فشرده سازی در اکثر شرکت ها و دیتابیس ها به کرات استفاده می شود.
Zstd چیست؟
ZStandard که به اختصار به آن Zstd میگوییم دارای یک الگوریتم فشرده سازی سریع و بدون از دست دادن اطلاعات میباشد.هدف این ابزار اجرای Real Time امر فشرده سازی با بهترین سطح فشرده سازی می باشد.
این ابزار دارای سریع ترین کتابخانه ها و ویژگی ها است که توسط کتابخانه های Huff0 و FSE ایجاد شده است.
Zstd میتواند بر اساس سرعت عمل فشرده سازی بیاید و فشرده سازی قوی تری را انجام دهد.سرعت بر خلاف فشرده سازی میتواند با یکسری موارد قابل تنظیم باشد.
سرعت Decompression نیز در تنظیمات ذخیره و حفظ شده است و تقریبا همان که در تنظیمات است باقی میماند و دارای یک خصیصه ای است که توسط الگوریتم های فشرده سازی LZ مثل zlib یا lzma عمل خود را انجام میدهد.
این ابزار همچنین یک مود مخصوص برای داده های کوچک پیشنهاد میدهد که به آن Dictionary Compression میگویند و میتواند یک Dictionary از هر نمونه ای که به آن بدهیم تولید نماید.
این فشرده سازی برای ما هم سرعت فشرده سازی را بالاتر میبرد و هم سرعت باز کردن از حالت فشرده را.این ابزار پسوندهای .zst و .gz و .xz و lz4 تولید می نماید.
چگونه ZStandard را نصب نماییم؟

ZStandard در اکثر Repository های رسمی که توسط Package Manager وجود دارد قابل نصب است.
برای Debian/Ubuntu از کامند apt یا apt-get برای نصب آن استفاده می نماییم.
برای RHEL/Centos با استفاده از Yum اقدام به نصب می نماییم.برای Fedora نیز از طریق DNF اقدام به نصب می نماییم.
برای Arch Linux نیز از PACMAN اقدام به نصب می کنیم.

و در OpenSuse نیز از طریق Zypper اقدام به نصب می کنیم.
چگونه از ZStandard استفاده کنیم؟
این ابزار از فرمت ساده لینوکس پیروی مینماید بنابراین فقط کافیست از کامند zstd و سپس بعد از آن نام فایلی که میخواهید فشرده کنید استفاده نمایید.


کامند بالا یک فایل فشرده شده با پسوند .zst از فایل اصلی را ایجاد می نماید.
با اسفاده از –o میتوانید کاری کنید که نام جدیدی برای فایل فشرده شده بگذارید.
از کامند زیر برای فایلهایی که به واسطه ZStandard فشرده شده اند استفاده مینماییم تا آنها را باز نماییم.جدول فشرده سازی ZStandard
همانطور که در ابتدای این مقاله صحبت کردیم ZStandard دارای قابلیت سرعت بالای فشرده سازی میباشد.حال میخواهیم این را با ابزارهای دیگری همچون zip و tar مقایسه نماییم.
من یک فایل .sql با حجم 102 مگابایت برای تست این کار دارم و نتیجه به صورت زیر است.برای zstd: تنها یک ثانیه طول میکشد و یک فایل با حجم فشرده شده 5.8 مگابایت ایجاد می نماید.

برای zip:
فقط دو ثانیه طول میکشد و یک فایل 9.7 مگابایتی فشرده شده تولید می نماید.برای tgz:
تنها دو ثانیه طول میکشد و یک فایل 9.7 مگابایتی فشرده شده تحویل می دهد.تهیه و تنظیم: مهندس حسین قربانی
جهت ارائه این مقاله لطفا نام ایفل به عنوان صاحب اثر ذکر شود.