آموزشگاه شبکه و امنیت ایفل

نخستین آموزشگاه تضمین کننده اشتغال دانشجویان در ایران

ایفل نت

شبکه » کارگاه های عملی »پروژه محور سیسکو

عنوان دورهپروژه محور سیسکوگروه آموزشیشبکه - کارگاه های عملیساعات آموزش 4 ساعتشروع دوره1398/09/28شهریه دوره68000 تومانثبت نام دورهپایان مهلت ثبت نام

زمان تشکیل کلاس
شنبه-یکشنبه-دوشنبه-سه شنبه-چهارشنبه-پنج شنبه15:00-19:00جمعه-

مدرس دوره : مهندس مرتضی امیر جاهد

تعریف پروژه: شرکتی را در نظر بگیرید که ساختمانی سه طبقه دارد و تعداد زیادی کارمند که احتیاج به شبکه و اینترنت از طریق کامپیوتر، موبایل و تبلت دارند، همچنین تلفن رو میزی، دوربین و پرینترهای تحت شبکه به همراه تعداد زیادی سرور های فیزیکی و مجازی برای سرویس های مختلفی مثل:

DNS

DHCP

Active Directory

Mail Server

File Server

Prtal

...

دارد.

در این حال ترافیک زیادی از دیتا های مختلف در شبکه وجود دارد، ترافیک مربوط به سرورها، کاربران (کامپیوتر، تبلت و موبایل)، دوربین ها، پرینترها و VOIP که ممکن است برای سرویس های مختلف اختلال ایجاد کنند. همچنین ترافیک هایی مثل ترافیک مثل ترافیک مربوط به مربوط به بسته های DHCP که به صورت Broadcast وجود دارند و در کل شبکه پخش می شوند. سنگین بودن ترافیک شبکه بیشتر در سرویس های ایمیل که باعث اختلال در دریافت و ارسال ایمیل ها، سرویس Remote Desktop و File Server در زمان کپی اطلاعات و مخصوصا سرویس VOIP احساس می شود. همانطور که اطلاع دارید سرویس VOIP برای ارسال و دریافت اطلاعات از پکت های UDP استفاده می کند و از آنجایی که این پکت ها به علت انتقال اطلاعاتی از قبیل صدا و تصویر برای بالا بردن سرعت Connection Less هستند احتمال از بین رفتن پکت ها در شبکه شلوغ زیاد هست و به طور مثال شنونده صدای گوینده را به صورت تیکه تیکه و نامفهوم دریافت خواهد کرد. در استفاده از File Server به علت TCP بودن بسته ها اطلاعات از بین نرفته ولی به شدتت بر روی سرعت انتقال فایل تاثیر گذاشته و سرعت را کاهش می دهد و همچنین در زمان اتصال به RDP نیز کاربران با کندی سرعت همراه خواهند بود.

در این پروژه ما قصد داریم تا ترافیک شبکه را با تعریف شش VLAN در 6 بخش جدا کنیم.

بعد از انجام کانفیگ های مورد نیاز به طور مثال لپ تاپ هایی که با کابل شبکه وصل شده اند از رنج 10.0.20.0/24 و دستگاه های وایرلس از رنج 10.0.30.0/24 IP خواهند گرفت و به همین ترتیب سایر تجهیزات نیز از رنج مربوط به خودشان IP خواهند گرفت.

تجهیزات داخل Data_Center:

 1. رک ایستاده
 2. 1 عدد سوییچ Core
 3. 1 عدد سوییچ Access
 4. 2 عدد روتر (1 عدد به عنوان روتر با فایروال و 1 عدد به عنوان سرور VIOP. در نظر داشته باشید در این سناریو از سرور VOIP مربوط به شرکت سیسکو استفاده می کنیم و روند کار برای سرورهای فیزیکی یا مجازی (ویندوز یا لینوکس) سایر VOIP سرورهای 3CX, Elastix و غیره نیز به همین ترتیب خواهد بود.)
 5. 3 عدد سرور برای سرویسهای DNS-ِDHCP, Mail و پورتال ( در این سناریو فقط از سرور DHCP استفاده می کنیم و از سایر سرورها در سناریو های بعدی استفاده می شود.)
 6. 1 عدد دوربین
 7. 1 عدد تلفن رومیزی
تجهیزات هر طبقه:
 1. 1 عدد رک دیواری
 2. 1 عدد سوییچ Access
 3. 1 عدد دوربین
 4. 1 عدد پرینتر
 5. یک عدد Access Point
 6. 3 عدد تلفن رومیزی
 7. 4 عدد کامپیوتر
 8. 1 عدد موبایل یا تبلت
مواردی که در این سناریو انجام می شود:

DHCP -

Vlan & Multi_Vlan -

Port Mode -

Data Transmission -

Data Collision -

Security -

Trouble Shooting -

Show & Save configes -


ایفل نت : آموزشگاه تخصصی شبکه